USA dají v Česku 178 milionů korun na podporu uprchlíků z Ukrajiny

Největší část z peněz v Česku dostane Dětský fond OSN (UNICEF), který získá 3,3 milionu dolarů. Dva miliony dolarů obdrží Světová zdravotnická organizace (WHO), 1,5 milionu půjde pro Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a 1,4 milionu pro Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM). „Od února 2022 poskytly Spojené státy více než 2,1 miliardy dolarů na humanitární pomoc pro lid Ukrajiny, a to jak na Ukrajině, tak v dotčeném regionu,“ uvedla ambasáda.

Regionální plán reakce na ukrajinskou uprchlickou krizi pro Českou republiku, který vytvořil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, počítá pro letošní rok na zajištění pomoci ukrajinským běžencům s potřebou 81,6 milionu dolarů (zhruba 1,77 miliardy Kč). Na této podpoře by se měly spolu s UNHCR podílet právě WHO, UNICEF a IOM.

Největší částka by měla podle plánu jít do zajištění základních potřeb (32,3 milionu dolarů) a na zdravotní péči a výživu (24 milionů dolarů). Zhruba deset milionů dolarů má být vyčleněno na ochranu a na živobytí a sociálně-ekonomické začleňování, pět milionů na vzdělávání a zhruba 600.000 dolarů na logistiku, telekomunikace a operační podporu.