Příliš mnoho soli může narušit imunitní systém

Jíst příliš mnoho soli, které je běžné v mnoha západních společnostech, je podle nedávné studie nejen špatné pro váš kardiovaskulární systém, ale může také nepříznivě ovlivnit váš imunitní systém.

Západní společnosti mají tendenci nadužívat sůl a tato „móda“ dorazila i k nám. Víme, že sůl může mít škodlivý vliv na náš kardiovaskulární systém a náš krevní tlak. A seznam důvodů, proč bychom se mu měli vyhýbat, se v poslední době opět rozšířil a je to klíčový faktor pro fungování našeho těla. Vědci zjistili, že sůl může ovlivnit tzv. regulačních T lymfocytů (Treg), které narušují jejich metabolismus.

Sůl vs. imunitní systém

Výzkumy provedené vědci prokázaly, že sůl může negativně ovlivnit systém, který je klíčový pro naše fungování. Tady jde o imunitní systém. Ale co přesně to může znamenat? No, před pár lety tým vědců ukázal, že nadměrný příjem soli může negativně ovlivnit fungování takových buněk imunitního systému, jako jsou monocyty a makrofágy – až do té míry, že už nejsou schopny normálně plnit své funkce. Konkrétně sůl narušuje jejich metabolismus a energetickou rovnováhu. A co hůř, sůl je schopna narušit fungování i našich mitochondrií.

S těmito informacemi se vědci rozhodli prozkoumat, zda by zneužívání soli mohlo ovlivnit také schopnost adaptivních imunitních buněk, jako jsou regulační T buňky, fungovat. Pochopení tohoto potenciálního účinku soli je důležité, protože T buňky hrají klíčovou roli ve fungování našeho imunitního systému. Někdy se jim z nějakého důvodu říká „imunitní policie“. Je to proto, že potlačují auto-reaktivní imunitní odpověď a zajišťují, aby zůstala v rozumných mezích a nevedla k poškození našeho vlastního těla. Dysfunkce T buněk je spojena s výskytem autoimunitních onemocnění.

Sůl uvádí imunitní buňky do „autoimunitního“ režimu

Až dosud vědci věděli, že sůl může ovlivnit fungování monocytů a makrofágů i mitochondrií u pacientů trpících autoimunitními chorobami. Bylo také známo, že nadměrné používání soli může způsobit, že se samotné T buňky budou chovat jako u výše zmíněných onemocnění. Problémem však bylo zjistit, jak přesně se to dělá.

Předchozí studie ukázaly, že i krátkodobé narušení fungování mitochondrií může mít dlouhodobé důsledky pro regulační kapacitu T buněk. sodík. Konkrétně ovlivňuje buněčný metabolismus tím, že zasahuje do mitochondriální produkce energie. Zdá se, že jde o první krok k modifikaci funkce T buněk, které se pak začnou chovat výše uvedeným abnormálním způsobem.

Mnohé proto nasvědčuje tomu, že nadměrná konzumace soli může výrazně narušit fungování buněk rozhodujících pro naši imunitu. To potenciálně vede k závěru, že sůl může také hrát důležitou roli v kontextu mnoha onemocnění. Zde však bude zapotřebí podrobnější výzkum.