Afrika pomalu praská. Vědci předpovídají vznik nového oceánu

Dobře víme, že kontinenty na Zemi se neustále pohybují, což se drasticky projevuje například zemětřesením. Určitě bychom po stovkách milionů let těžko rozeznali uspořádání kontinentů na naší planetě. A tyto změny se dějí i nyní. Týká se to například Afriky, která se, jak upozorňují vědci, pomalu rozpadá.

Vědci tvrdí, že Afrika se rozděluje na dvě části, což nakonec povede ke vzniku nového oceánu. Ačkoli tento proces bude trvat miliony let, tvrdí vědci, oddělí to, co je nyní Somálsko, části Keni, Etiopie a Tanzanie od zbytku kontinentu.

Zemská kůra je v neustálém pohybu

Při pozorování světa kolem nás a kontinentů existujících na Zemi bychom měli mít stále na paměti, že to, co vidíme, co znázorňují mapy, které používáme, je relativně nové vzhledem k celé době existence Země a existuje relativně krátce. čas. Povrch Země se neustále mění. Přímo to nevidí pouze lidské oko. Protože se to děje relativně pomalu. Takové procesy trvají miliony let.

Ne nadarmo jsou někdy pozemské kontinenty přirovnávány k dílkům skládačky. Stačí se podívat na jejich tvar. Zdá se, že například západní pobřeží Afriky a východní pobřeží Jižní Ameriky spolu velmi dobře ladí. A to díky tomu, že se před miliony let skutečně setkali právě na tomto místě. Ty se však oddělily asi před 138 miliony let.

Afrika se nám rozpadá před očima

V souvislosti s pohybem kontinentů na Zemi se již s Afrikou děje něco významného, ​​co nenávratně změní její tvar i vzhled. Velký význam zde má Great Rift Valley – tektonický příkop, který je součástí Velké africké příkopové propadliny. Vede přes mnoho zemí, jako je Etiopie, Keňa, Demokratická republika Kongo, Uganda, Rwanda, Burundi, Zambie, Tanzanie, Malawi a Mosambik. V roce 2018 svět obletěly záběry a fotografie ukazující obrovskou trhlinu, ke které došlo v Keni. Už tehdy se ozývaly hlasy, že se nám Afrika rozpadá před očima.

I když však tato událost ve skutečnosti souvisela se zmíněným riftovým systémem (trhlina je druh tektonického příkopu táhnoucího se na velké vzdálenosti), nelze ji jednoznačně považovat za hmatatelný důkaz rozdělení Afriky. Odhaduje se však, že tato trhlina se podílí na procesech probíhajících v Africe zhruba 25 milionů let. Na druhou stranu tektonické pohyby probíhající podél východoafrického systému způsobí, že se africká deska postupně rozdělí na dvě části a somálská a núbijská deska se od sebe postupně začnou vzdalovat. Je to velmi pomalý proces – pohyb se děje rychlostí milimetrů za rok.

To však znamená, že Afrika se během příštích milionů let roztrhne na dvě poloviny, mezi kterými pravděpodobně vznikne nový oceán. Odhaduje se, že tyto změny naberou drastičtější podobu zhruba za 5 až 10 milionů let a právě v tomto období se s největší pravděpodobností vytvoří nová vodní plocha.