„Plastové kameny“ nalezené na vzdáleném ostrově

Na odlehlém brazilském ostrově, kde se nachází rezervace zelených želv, narazili výzkumníci na podivné, modrozelené skály. Po analýze zjistili, že se skládají jak z kamenných usazenin, tak z plastu, který je s nimi propletený. Nová forma plastového znečištění v ohroženém želvím útočišti, přezdívaná „plastové skály“, vyvolala obavy vědců.

Fernanda Avelar Santos a její tým z Federální univerzity státu Parana v Brazílii identifikovali „vzorky“ nalezené na ostrově Trindade jako nový typ geologické formace, kombinující materiály a procesy, které Země používá k formování hornin po miliardy let s novou přísadou: plastovým odpadkem.

Zvláštní nález

Malý ostrov Trindade se nachází v Atlantiku, asi 1 140 kilometrů od jihovýchodního brazilského státu Espirito Santo. Nejsou na něm žádná lidská sídla, kromě malé výzkumné stanice fungující pod záštitou brazilského námořnictva. A kromě toho jen želvy. A kameny. A právě skály na tomto ostrově nedávno ohromily vědce z Federální univerzity v Paraná.

Když tam vědci prováděli výzkum, narazili na neobvykle vypadající skály s modrozelenými prvky. Pouze podle vzhledu je nedokázali identifikovat, a tak se rozhodli odebrat vzorky a provést potřebné chemické rozbory. To, co objevili, je na jednu stranu překvapivé, ale na druhou stranu děsivé. Ukázalo se, že se skládají jak z kamenných usazenin, tak z plastu, který je do nich zakomponován.

„Plastové kameny“

Není to zdaleka poprvé, co se svět vědy s něčím takovým setkal. Dokládá to dřívější analýza, která naznačuje, že plastické útvary připomínající skály byly nalezeny již v roce 2014 na Havaji, Velké Británii a Japonsku. Podobný plastový povlak ulpívající na kamenech byl objeven také na Madeiře, jak informovali vědci v roce 2019 . Co však vědce na nejnovějším objevu šokovalo nejvíce, je to, že to, co vědci nazvali „plastové skály“, bylo tentokrát nalezeno na ostrově opravdu vzdáleném od civilizace.

Ale odkud přesně mohl pocházet plast, který tvořil skály na Trinidade? No, nejvážnějším podezřelým jsou rybářské sítě vyrobené z plastu. Vždyť právě takové sítě jsou zodpovědné za významnou část plastového znečištění oceánů. Bohužel jsou zcela běžné i na plážích Trinidade, kam je unášejí mořské proudy. Usadí se tam, a když teplota stoupne, začnou se tavit a spojovat s materiálem na pláži.