Na nový byt v Praze si lidé v 1. čtvrtletí vydělali za 16,6 roku

Na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních si lidé v letošním prvním čtvrtletí vydělali podle CG-Indexu developerské společnosti Central Group za 16,6 roku. Před rokem, v prvním čtvrtletí roku 2022, to bylo 17,3 roku. Zástupci developera to řekli novinářům na tiskové konferenci. V loňském třetím čtvrtletí potřebovali podle nich Pražané na nový byt výdělek za 16,4 roku. Zhoršení dostupnosti bydlení od loňského podzimu společnost odůvodňuje dlouhodobě pomalým povolovacím procesem, přetrvávajícími vysokými stavebními náklady a drahým financováním.

Podle společné analýzy firem Central Group, Trigema a Skanska by při rychlejším povolování a větším objemu výstavby mohly být nové byty až o 15 procent levnější. V současné situaci si ale nové byty drží ceny, případně nadále mírně zdražují. Pokles cen zaznamenaly jen starší byty, především v horších lokalitách a s větší energetickou náročností.

Hodnota všech připravovaných bytů v Praze překročila 1,5 bilionu korun. Stát by z nich na DPH mohl podle analýzy získat téměř 200 miliard korun, uvádí firma.

CG-Index vycházel z dat informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce a sociálních věcí a z cen společností Central Group, Trigema a Skanska. Podle nich je průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli 54.462 Kč a průměrný nový 70metrový byt v Praze stojí 10,85 milionu korun.

Počet loni dostavěných bytů v Česku v meziročním srovnání podle Českého statistického úřadu stoupl o 14 procent na 39.398. Počet zahájených staveb bytů se loni proti předchozímu roku snížil zhruba o 2700 na 42.242.